Suora

Kuvituskuva este

SuoRa

SuoRa on suomenhevosen ratsastuskäyttöä edistävä yhdistys.
Yhdistyksen jäseneksi voi liittyä kuka tahansa suomenhevosten ratsukäytöstä kiinnostunut.

Liity >>

Katso lisää tietoja suomenhevosmestaruusmitalisteista:   mestarit_vuodesta_1972_.pdf


Mestaruudet 2016

Estemestaruus 

1. Marja Tetri-Rantanen - Niisun Nestori

2. Laura Niinimäki - K.P. Sampo

3. Mari Laine - Hovi-Urho

 

Koulumestaruus 

1. Heidi Svanborg-Lodman - Corleone

2. Joni Paavola - Rosmo

3. Hanne-Mari Kiuttu - Jalopeno

 

Kenttämestaruus

1. Lotta Lehtonen- Knuutilan Veikko

2. Sari Kettunen - Tähti-Ohjus

3. Anna Sizko - Kiripassi

 

Valjakkomestaruus

1. Hannu Kalalahti - Hessin Vihtori

2. Anne Friis - Friisin Paletti

3. Sanna Järvelä - Teerisalon Karneval

 

Mestaruudet 2015

Estemestaruus 

1. Laura Niinimäki - K.P. Sampo

2. Laura Jalasto - Pimun Vilske

3. Marja Tetri-Rantanen - Niisun Nestori

 

Koulumestaruus 

1. Hanne-Mari Kiuttu - Jalopeno

2. Riitta Holopainen - Herkko Hurmaus

3. Jatta Simola - Elmina

 

Kenttämestaruus

1. Lotta-Katariina Lehtonen - Knuutilan Veikko

2. Laura Jalasto - Pimun Vilske

3. Sari Kettunen - Tähti Ohjus

 

Valjakkomestaruus

1. Hannu Kalalahti - Hessin Vihtori

2. Anne Friis - Friisin Paletti

3. Leena Kalalahti - Kihin Jussi

 

Mestaruudet 2014
Estemestaruus
1. Taru Hämäläinen - Raisuvi 
2. Anniina Anttila - Humeli 
3. Kati Molander - Vilinä-Ville 

Koulumestaruus

1. Laura Porthan - Rosmo
2. Heidi Svanborg-Lodman  - Corleone

3. Hanne-Mari Kiuttu - Jalopeno

Kenttämestaruus

1. Lotta-Katariina Lehtonen - Knuutilan Veikko

2. Anna Sizko - Kiripassi

3. Sari Kettunen - Tähti Ohjus

Valjakkomestaruus

1. Leena Kalalahti - Vuohimäen Havu
2. Hannu Kalalahti - Hessin Vihtori ja
3. Anne Friis - Friisin Paletti


Mestaruudet 2013 
Estemestaruus
1. Irina Kokko - Hoppunen 
2. Laura Jalasto - Pimun Vilske
3. Laura Niinimäki - K.P. Sampo

Koulumestaruus 
1. Heidi Svanborg-Lodman - Corleone 
2. Hanne-Mari Kiuttu - Jalopeno A
3. Ida-Lotte Peltoniemi - Mätky 

Kenttämestaruus
1. Lotta-Katariina Lehtonen - Knuutilan Veikko 
2. Kaisa Nykänen - Nauriskydön Zil  
3. Laura Jalasto - Pimun Vilske  

Valjakkomestaruus 
1.Hannu Kalalahti/Annika Härkönen - Hessin Vihtori
2. Leena Kalalahti/Susanna Suomi - Vuohimäen Havu  
3. Heidi Sinda/Annika Tanskanen - Hessin Muusa 

Mestaruudet 2012

Estemestaruus, 24-26.8.2012 Kalajoki (Rannikon Ratsastajat)
1. K.P. Sampo – Niinimäki Laura HA-71
2. Rasker – Lindström Pia LIDRID
3. Sirun Oliver – Koivusalo Joni EPUR

Koulumestaruus, 1-2.9.2012 Ypäjä (Ypäjän Hevosopisto)
1. Corleone - Heidi Svanborg-Lodman HR
2. Rosmo - Laura Porthan YR,
3. A.L. Peto – Lehmusto Lassi YR

Kenttämestaruus, 22-23.9.2012 Niinisalo (Niinisalon Ratsastajat)
1. Tuli-Kisa – Björkman Ida NURK
2. Nauriskydön Zil – Nykänen Kaisa JOKERA
3. Tähti-Ohjus – Kettunen Sari K-HR

Valjakkomestaruus, 3.-5.8.2012 Sipoo (Husaariratsastajat)
1. Hessin Vihtori - Kalalahti Hannu LoimURa
2. Vuohimäen Havu – Kalalahti Leena LoimURa
3. Hipon Rolle – Raisa Takkinen ValRa

Suomenhevosten mestaruudet 2011

Kouluratsastus
1.Corleone - Heidi Svanborg-Lodman
2.Arran Aleksi - Helkky Pakarinen
3.Rosmo - Laura Porthan

Esteratsastus
1.Sirun Oliver - Maija-Riikka Pellikka 
2.Tosi-Romeo - Sanna Lahdensuo
3.Hilton Jäpä - Krista Nieminen

Kenttäratsastus
1.Pimun Vilske - Laura Jalasto
2.Hilton Jäpä - Krista Nieminen
3.Tinurin Kalle - Tiia Mäntykoski

Valjakkoajo
1.Hessin Vihtori - Hannu Kalalahti/Essi Joronen
2.Friisin Paletti - Anne Friis/Kimmo Virtanen
3.Lupsun Pimu - Tove-Maria Holmasto/Patrik Andersin

Suomenhevosten mestaruudet 2010

Kouluratsastus
1.Maija Heikkinen-Herkko Hurmaus
2.Heidi Svanborg-Lodman - Corleone
3.Laura Porthan-Rosmo

Esteratsastus
1.Humeli - Anniina Anttila E-KR2
2.Osaran Opetus - Marja Tetri-Rantanen TRS
3.Valon Viola - Heidi Aapakari VARSA

Kenttäratsastus
1.Naurikkydön Zil-Kaisa Nykänen
2.R.R. Hiluvei-Sanna siltakorpi
3.Hilton Jäpä-Salla Varenti

Valjakkoajo
1.Kihin Jussi-Leena Kalalahti
2.Hessin Vihtori-Hannu Kalalahti
3.Lupsun Pimu-Tove-Maria Holmasto

Suomenpienhevosten mestaruus
1.Tussarin Luonnos-Josefiina Palomäki 
2.A.T. Ukko-Myrsky-Laura Koivula
3.Mix-Tuuli-Maya Kallionpää

Suomenhevosten mestaruudet  2009

Kouluratsastus
1.Anu Korppoo - Lorentso
2.Heidi Svanborg-Lodman - Linkker
3.Helkky Pakarinen - Pelmi


Esteratsastus

1.Salla Varenti - Hilton Jäpä
2.Sanna Lahdensuo - Nasi
3.Anniina Anttila - Humeli


Kenttäratsastus

1.Sanna Siltakorpi - R.R. Hiluvei
2.Kaisa Nykänen - Nauriskydän Zil
3.Laura Jalasto - Pimun Vilske


Valjakkoajo

1.Leena Hakala - Kihin Jussi
2.Hannu Kalalahti - Hessin Vihtori
3.Anne Friis - Korven Siluetti

Suomenhevosten mestaruudet  2008

Kouluratsastus
1. Heidi Svanborg-Lodman - Linkker
2. Tuija Rummukainen - Tuuramies
3. Helkky Pakarinen - Pelmi

Esteratsastus
1. Maiju Mallat - Ponuveikko
2. Paula Vuorela - Jatkon Tytteli
3. Outi Tuorilainen - Harjun Samurai

Kenttäratsastus
1. Kaisa Nykänen - Nauriskydön Zil
2. Pia Tauro - Riemuliini
3. Sanna Siltakorpi - R.R. Hiluvei